Objavljeno: 16.03.2015.
U subotu, 14. ožujka 2015., od 10 do 14 sati, na Zrinskom trgu u Koprivnici, učenici Gimnazije „Fran Galović“ vodili su svoje sugrađane kroz povijest Koprivnice u Drugom svjetskom ratu…
Radi se o umjetničko-edukativnoj intervenciji „Mapiranje Koprivnice“ koja predstavlja višemjesečna istraživanja učenika i mentora koja su provodili u sklopu EU projekta Goethe-Instituta Kroatien „Dvostruki teret – učenje o holokaustu i nacionalsocijalizmu u Europi“.
Intervenciju „Mapiranje Koprivnice” na trgu otvorila je gradonačelnica Koprivnice Vesna Želježnjak, a uz mnoge uzvanike otvorenju su prisustvovali i ravnateljica Goethe-Instituta Kroatien Katrin Ostwald-Richter, ravnatelj gimnazije „Fran Galović” Vjekoslav Robotić, predsjednica Židovske općine Koprivnica dr. Sanja Švarc-Janjanin, zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije…
Gimnazija „Fran Galović“, glavni partner u Koprivnici, partnerska je škola GoetheInstituta Kroatien u okviru inicijative „Škole: partneri budućnosti“ s kojom je ostvarena suradnja i sklopu projekta „Dvostruki teret“. Ona je prva od pet partnerskih škola koja će predstaviti svoja istraživanja. Projekt Dvostruki teret traje od travnja prošle godine, a u njemu sudjeluje pet škola i šest institucija iz zemalja regije uključujući Njemačku. Tijekom ožujka i travnja slijede prezentacije u Zaprešiću, Veszprému, Beogradu i Sarajevu. Svaka je od škola surađivala s institucijama, stručnjacima i umjetnicima, a istraživanju teme nacionalsocijalizma i holokausta pristupili su kroz rad u različitim medijima. U Koprivnici su se učenici bavili privremenim bilježenjem sjećanja u javnom prostoru, u Zaprešiću i Veszprému snimaju se dokumentarni filmovi, u Beogradu pripremaju kazališnu predstavu u BITEF-u, a u Sarajevu izložbu u Historijskom muzeju.
U projektu sudjeluju učenici drugih razreda Gimnazije Fran Galović: Janja Belaj, Lea Bojanović, Elena Jakopović, Iva Stipić, Luka Blesić, Luka Ostriž, Vanesa Drakšić, Ana Kamber,Tea Gašparić, Hana Brnica, Lea Blažeković, Nikolina Mesić, Ivana Šipka, Mihael Kramarić, Paula Dovečer, Monika Ranilović, Lucija Pihač, Mihaela Perović, Lucija Šestak, Ivona Perić, Alan Uremović, Lea Popović, Dominik Juranić, Karlo Keceuš i Sara Jurenec. Osim rada u tematskim grupama u sklopu projekta u Koprivnici održano je nekoliko predavanja gostujućih predavača poput Slavka Goldsteina i Hrvoja Klasića te izlaganje Saše Šimprage o suvremenim pristupima bilježenja sjećanja, radionica o dizajnu Petre Milički i radionica o scenskom nastupu koju je održala Ana Ogrizović. Učenici su u radu s mentorima posjetili gradski muzej, spomen-područje Danicu, te intervjuirali svjedoke vremena poput Krešimira Švarca.
Nakon intervencije na Zrinskom trgu planirano je izdavanje publikacije koja će objediniti rad na projektu Mapiranje Koprivnice, čiji su urednici učenici Gimnazije Fran Galović, a projekt završava posjetom spomen-području Jasenovac i zajedničkom ljetnom školom u Novom Vinodolskom za sve učenike uključene u projekt.
Zrinski trg 1, 48000 Koprivnica
grad.koprivnica@koprivnica.hr
+385 48 279 555
IBAN: HR5523860021820100005
SWIFT: PDKCHR2X
OIB: 62112914641