AdriaFoodQuality
Objavljeno: 20.11.2019.
Projekt je kandidiran u inicijativi INTERREG III A Jadranske prekogranične suradnje i odobren je u listopadu 2006. godine. Ukupna vrijednost projekta: 718.916,00 EUR, dok je budžet Koprivničkog poduzetnika d.o.o. iznosio 50.000,00€. 85% dodijeljenih sredstava osigurano je kroz financijski instrument CARDS/PHARE. Implementacija projekta trajala je od 2006. do kraja 2008. godine.
Ciljevi projekta:
Cilj projekta je svrhu doprinijeti stvaranju prekojadranske suradnje na području uzgoja zdravog i kvalitetnog voća, povrća i stoke, s naglaskom na porijeklo proizvoda kroz niz inegriranih aktivnosti. S jedne strane namjera je osigurati poljoprivrednom sektoru unutar zemalja istočne obale Jadrana mogućnost za razvoj, diverzifikaciju i izvoz na način da se lokalne proizvođače učini konkurentnim, u okvirima EU; te s druge strane, osigurati lokalnim potrošačima zdrave proizvode te visoke oranoleptičke kvalitete.
Pojedinačni ciljevi ovog projekta su:
- analiza postojećih proizvodnji radi nalaženja sinergija i komplementarnosti
- analiza postojećih tehničkih službi
- analiza zdravstenih i kvalitatvnih standarda
- izrada zajedničkih smjernica i minimalnih standarda u kvaliteti i porijeklu proizvoda
- izrada studija izvedivosti za primjenu novih usluga ili kvalitetan razvoj postojećih (kvaliteta i porijeklo proizoda)
- izrada studija za promicanje tipičnih proizvoda
- organizacija radionica i seminara za prijenos i promicanje iskustava i dobrih praksi (ekološka proizvodnja, porijeklo proizvoda, zaštitni znak, označavanje porijekla, itd.)
- organizacija stručne prakse u Italiji za tehničko osoblje te osnivanje stručnih savjetodavnih timova i centara za tehničku pomoć
- stvoriti model za razvoj mogućih znanstveno-tehnoloških parkova i specijalnih škola za certifikaciju i kontrolu ispravnosti hrane te nova mreža službi za pružanje tehničke potpore pri pokretanju novih poslova
Aktivnosti projekta:
Aktivnosti su usmjerene prema prijenosu iskustava i operativnih kapaciteta prema zemljama istočne obale Jadranskog mora, a bitne su za 4 aspekta koja su od strateške važnosti za poljoprivredno-prehrambenu industriju: kvaliteta i standardi, sigurnost hrane, procesi certifikacije, diverzifikacija.
Aktivnosti projekta obuhvaćaju:
- Priprema, Koordinacija i Monitoring;
- Analiza postojećeg stanja;
- Izrada Smjernica i studija izvedivosti;
- Izrada modela znanstveno-tehnološkog parka i škole za kontrolu i certificiranje prehrambene proizvode;
- Realizacija aktivnosti širenja znanja i formativnih stadija; izrada specijalnih savjetodavnih timova ili centara tehničke pomoći.
Partneri u projektu:
Italija
- Pokrajina Forlì – Cesena
- Centuria R.I.T.
- Regija Emilia-Romagna
- Centrale sperimentazioni e serviziagro-ambientali
Hrvatska
- AZRRI d.o.o. Pazin
- Koprivnički poduzetnik d.o.o. (Koprivnica)
BiH
- LIR- Inicijativa lokalnog razvoja
Srbija
Crna Gora
- Grad Kotor
- Eko centar “Delfin”
Albanija
- ABMC AssociationandBusinessManagmentCenter (Centar za poslovni menađment)
- Zavod za istraživanje