Objavljeno: 28.09.2015.
Udruga Kopriva je od 1. do 10. rujna na jugu Italije, u gradiću Tramonti na obali Amalfija sudjelovala na međunarodnom treningu Erasmus+ programa za mlade i osobe koje rade s mladima Eco-building for a better world. Sudjelovalo je 32 mladih iz čak 15 zemalja (Grčke, Rumunjske, Ukrajine, Hrvatske, Španjolske, Jordana, Gruzije, Moldavije, Bjelorusije, Egipta, Latvije, Estonije, Makedonije, Armenija, Libanon) dok su organizatori bili iz Grčke i Italije. Predstavnici Hrvatske su bili članica udruge Alina Jantol i predsjednik udruge Kopriva Ivan Funtek.
Eco-building for a better world je europski projekt u okviru Erasmus + programu koji je održan u Tramonti (Amalfi coast), od 1. do 10. rujna 2015. Projekt je bio trening u cilju da se ljudima koji rade s mladima omogući da steknu znanja kroz metode neformalnog i informalnog učenja (sa stvarnim iskustvima) kako bi ih mogli primijeniti u svakodnevnom radu s mladima.
Ovaj tečaj je održala talijanska udruga Acarbio u partnerstvu s grčkom organizacijama Solidarity Tracks i Cob. Trideset i dvoje sudionika iz Grčke, Rumunjske, Ukrajine, Hrvatske, Španjolske, Jordana, Gruzije, Moldavije, Bjelorusije, Egipta, Latvije, Estonije, Makedonije, Armenija, Libanon i Italije su bili željni teorijskih i praktičnih znanja o eko gradnji.
Sudionici su mladi lideri ili rade s mladima koji su htjeli steći vještine, izgraditi odnose i naučiti metode kako izgraditi zelene kuće. Došli su ovdje kako bi saznali više o ‘zelenijem’ načinu života i načinima kako podići svijest o važnosti brige za prirodne resurse koje imamo.
Ovaj tečaj je podijeljen u 3 bloka aktivnosti, jedan zadatak je bio naučiti kako napraviti prirodnu izolaciju staroj štali. Kroz to su sudionici mogli naučiti da je moguće koristiti jednostavnu i prijateljski građevinsku tehniku za postizanje zgrada s učinkovitim potrošnju energije i toplinske izolacije. Ova izolacija je napravljena uglavnom prirodnih materijala. Baza zidova je izrađena od kamenja, pomiješana s vapnom i vulkanskim pijeskom kako bi se stvorili stabilnu bazu. Dalje se kao izolacijski materijal koristila slama u balama koja se rezala u pravu veličinu, a zatim je pokrivena s lokalnim prirodnih materijala poput kamenja, gline, plavca i pijeska. Također je krov bio izoliran slamom i trskom s lokalne rijeke.
Sudionici su također naučili kako izgraditi Bio-razgrađivać za proizvodnju prirodnog plina te je bila i mogućnost i praktičnog sudjelovanja u izgradnji. Ostali sudionici radili sa stvaranjem online alat za kako izgraditi Eco-kuće.
Članovi udruge Koprive su vrlo zadovoljni iskustvom i znanjima koje su stekli te se nadaju da će neke od tehnika eko-gradnje primijeniti na svojim budućim aktivnostima, svakako u sklopu projekta ‘Zajedničkih eko vrtova’
Kako bi javnost, poglavito mlade, upoznali sa projektima međunarodnih razmjena za mlade i treninga za ljude koje rade s mladima ovaj četvrtak 1. listopada od 20:00h u KKC Pixelu ‘Volonterski centar Koprivnice’ organizira predstavljanje Erasmus+ programa na kojem će i članovi udruge podijeliti svoja iskustva sudjelovanja kroz multimedijalnu prezentaciju Eco-building for a better world projekta.
Tom prigodom zainteresirani će uz sve potrebne informacije moći nabaviti i ‘volonterske knjižice’ koje je izdao ‘Volonterski centar Koprivnice’ uz pomoć Grada Koprivnice.
Zrinski trg 1, 48000 Koprivnica
grad.koprivnica@koprivnica.hr
+385 48 279 555
IBAN: HR5523860021820100005
SWIFT: PDKCHR2X
OIB: 62112914641