Objavljeno: 09.11.2011.
Projekt Sustavno gospodarenje energijom u gradovima i županijama u Republici Hrvatskoj (Projekt SGE) je dio većeg projekta Poticanje energetske efikasnosti u Hrvatskoj. Projekt SGE već više od dvije godine zajednički uspješno provode Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva (MINGORP) i Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj uz potporu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) te Globalnog fonda za okoliš (GEF). Projekt SGE je prije svega usmjeren na zgrade u vlasništvu jedinica lokalne i regionalne samouprave, dok su prema građanstvu i uslužnom sektoru usmjerene druge aktivnosti poput nacionalne i lokalne informativne kampanje o energetskoj efikasnosti (EE), seminara, besplatnih početnih energetskih pregleda i savjetovanja.
Kao glavni ciljevi SGE projekta ističu se primjena modela kontinuiranog i sustavnog gospodarenja energijom, strateškog planiranja energetike i održivog upravljanja energetskim resursima na lokalnoj i regionalnoj razini, što doprinosi smanjenju potrošnje energenata a s tim i smanjenju emisija štetnih plinova u atmosferu, čime se potiče razvoj novih djelatnosti i poduzetništva.
U proračunima gradova i županija značajnu stavku predstavljaju troškovi energenata (prirodni plin, loživo ulje, ogrjevno drvo, električna energija) i vode u zgradama koje su u njihovom vlasništvu ili pod njihovom upravom.
Sustavnom provedbom mjera SGE-a gradovi i županije optimiziraju i smanjuju potrošnju energije poboljšanjem energetske učinkovitosti, a time izravno ostvaruju financijske uštede i smanjuju štetan utjecaj na okoliš.
Svjetska su iskustva pokazala da se uspostavom SGE-a za 10 do 15% smanjuje ukupan godišnji trošak za energiju. Ako pretpostavimo da ukupni godišnji troškovi u referentnoj godini za grad srednje veličine (oko 50.000 stanovnika) iznose 10.000.000,00 kn, tada se uvođenjem SGE-a može uštedjeti i do 1.500.000 kn/god. Provođenjem dodatnih tehničkih mjera poboljšanja energetske učinkovitosti možemo uštedjeti i do 3.000.000,00 kn i više.
Stoga, sustavno gospodariti energijom znači pratiti potrošnju energije na unaprijed definiran način tako da u svakom trenutku znamo odgovore na sljedeća pitanja:
GDJE trošimo energiju? – Objekti: škole, vrtići, muzeji, javne zgrade, bolnice i sl.
KAKO trošimo energiju? – Sustavi: grijanja, hlađenja, ventilacije, rasvjete, pripreme hrane i sl.
KOJE energente trošimo? – električna energija, plin, loživo ulje, drvo, toplinska energija, a u energente ubrajamo i vodu
KOLIKO energije trošimo? – koliko kWh električne energije, litara lož ulja, m3 plina i dr. te koliki su troškovi za te energente
SGE projekt je započet pilot projektom u gradu Sisku i Sisačko-moslavačkoj županiji 2006. godine, a 19. prosinca 2007. godine je prerastao u nacionalni projekt koji obuhvaća sve hrvatske gradove i županije. Gospodarenje energijom u gradu i županiji prvenstveno ima za cilj poboljšati energetsku efikasnost u zgradama koje su u vlasništvu grada ili županije, odnosno u onima za koje grad ili županija plaća račune za potrošnju energenata i vode.
KORACI PRI PROVEDBI SGE PROJEKTA
Prvi korak uvođenja sustavnog gospodarenja energijom u gradove i županije jest potpisivanje Energetske povelje gradonačelnika i župana Republike Hrvatske – deklaracije predstavnika lokalne i područne samouprave kojim se iskazuje svjesnost i politička volja o potrebi gospodarenja energijom na lokalnoj razini, brizi o zaštiti okoliša te racionalnom gospodarenju resursima na dobrobit lokalne zajednice i svih građana.
Energetsku povelju gradonačelnika i župana Republike Hrvatske potpisali su predstavnici svih 20 županija i 127 gradova. Detaljnije o povelji…
Nakon postavljanja ciljeva projekta u gradu ili županiji te odluke o uključenju i provedbi projekta, poglavarstvo s UNDP-om potpisuje Pismo namjere
i uz to javno objavljuje EE politiku
Potpisivanjem Pisma namjere gradovi i županije aktivno se uključuju u projekt. Do 20. siječnja 2009. godine u SGE projekt aktivno se uključilo 15 županija i 61 grad.
Pismo namjere je dokument kojim grad ili županija usuglašava suradnju sa UNDP-om i u kojem je definiran opseg i trajanje projekta, aktivnosti i obveze grada ili županije te koraci potrebni za realizaciju, dok se javnom objavom EE politike građanima daje na znanje strategija kojom će se postići jasno definirani ciljevi. Energetska politika mora biti dio strategije održivog razvoja ili integrirane strategije zaštite okoliša lokalne i regionalne uprave. Nužno je da bude javno objavljena i da ima jasne, brojkama određene ciljeve, kako bi je ozbiljno shvatili zaposlenici i građani.
Projekt SGE u gradu ili županiji se provodi u nekoliko koraka, a jedan od prvih je uspostava Ureda za gospodarenje energijom (EE Ured) koji uz potporu UNDP stručnjaka provodi SGE u svojoj lokalnoj ili regionalnoj jedinici samouprave. Kako je školovan i informiran kadar osnova svakog uspjeha tako i UNDP svim djelatnicima EE Ureda osigurava besplatnu obuku.
Sustavno gospodarenje je kontinuirani proces ako želimo potrošnju energije svesti na najmanju moguću mjeru i stoga uspješnost provedbe projekata ovisi o uspostavi registra zgrada u vlasništvu grada/županije i prikupljanju podataka o tim zgradama. Kako bi počeli sustavno primjenjivati mjere energetske efikasnosti, potrebno je izraditi studije tj. energetske preglede objekata u vlasništvu grada ili županije koji će dati prijedlog mjera za poboljšanje EE-a, iznos njihove investicije, kao i rok povrata investicije. Informiranjem ravnatelja i tehničkog osoblja tih zgrada na radnim sastancima i radionicama stvaraju se pretpostavke za uvođenje Informacijskog sustava za gospodarenje energijom (ISGE) koji se koristi kao alat za kontinuirano prikupljanje, pohranu i analizu podataka o potrošnji energije u zgradama.
Jedna od aktivnosti SGE projekta je osnivanje Info centara za energetsku efikasnost (EE Info centri) u kojima bi predstavnici EE tima grada/županije besplatno informirali i savjetovali građane o mogućnostima uštede energije u njihovim domovima.
Obzirom da je sektor stanovanja odgovoran za 30% potrošnje energije u Hrvatskoj, primjenom EE mjera u svojim domovima građani mogu znatno doprinjeti smanjenju potrošnje energije te smanjenju emisije stakleničkih plinova. Gdje je to moguće, uz EE Info centar osniva se i Kutak energetske efikasnosti (EE kutak) koji prikazuje ponudu EE uređaja, dostupnih građevinskih materijala koji povećavaju EE objekta te pregled tehnologija vezanih uz obnovljive izvore energije. EE kutak se oprema u suradnji s poslovnim subjektima – partnerima projekta.
Rezultati uspješne provedbe SGE-a svode se na: smanjenje financijskih troškova za energiju i vodu kroz gospodarenje energijom te kroz primjenu mjera energetske efikasnosti, smanjenje štetnih utjecaja na okoliš, uspostavljanje sustava gospodarenja objektima u vlasništvu grada ili županije preko sustava ISGE, formiranje obrazovanih i kompetentnih EE timova sposobnih za planiranje i upravljanje potrošnjom energije te otvaranje EE info centara za informiranje i edukaciju građana o primjeni energetski efikasnih tehnologija i mjera u kućanstvima.
Informacijski sustav za gospodarenje energijom (ISGE)
Informacijski Sustav za Gospodarenje Energijom – ISGE je internetska aplikacija za nadzor i analizu potrošnje energije i vode u zgradama javnog sektora te predstavlja neizbježan alat za sustavno gospodarenje energijom.
Sustavno gospodarenje energijom podrazumijeva strateško planiranje energetike i održivo upravljanje energetskim resursima. Za zgrade javnog sektora, to jest zgrade u vlasništvu gradova, županija i Vlade Republike Hrvatske (kao što su upravne zgrade, bolnice, škole, vrtići, i dr.), stručnjaci zaduženi za gospodarenje energijom u ISGE sustav unose relevantne podatke o objektima za koje su nadležni. Prijava u ISGE aplikaciju moguća je s bilo kojeg računala sa pristupom internetu, upisivanjem vlastitog korisničkog imena i zaporke.
U bazu podataka ISGE-a prvo se unose statički podaci o svakom objektu koji uključuju opće, konstrukcijske i energetske karakteristike zgrade, a zatim i dinamički podaci koji uključuju potrošnju energenata na mjesečnoj razini prema dostavljenim računima od dobavljača te potrošnju na tjednoj ili dnevnoj razini prikupljenu direktnim očitanjem potrošnje s brojila. Također, sustav je projektiran na način da u budućnosti može prihvaćati skoro trenutna očitanja potrošnje energije sa objekata gdje su ugrađeni sustavi za daljinsko očitavanje potrošnje energije. Trenutno je na sustav u testnoj fazi spojeno 20-tak objekata s daljinskim očitavanjem potrošnje energije.
Podaci uneseni u ISGE koriste se za niz izračuna, analiza i kontrola koji omogućavaju razumijevanje kako i na što trošimo energiju i vodu u pojedinoj zgradi, uspoređivanje pojedinih zgrada sa sebi sličnim zgradama, kao i identificiranje neželjene, prekomjerne i neracionalne potrošnje. Dio potrebnih analiza i kontrola potrošnje ISGE aplikacija provodi automatizirano te o kritičnim rezultatima (npr. drastično povećanje potrošnje energije ili vode) obavještava nadležne osobe. Ovime sprječavamo pojavljivanje neželjenih i nepotrebnih troškova. Također, na temelju informacija dobivenih kroz provedene analize, stručnjaci odgovorni za gospodarenje energijom identificiraju i provode potrebne mjere povećanja
energetske efikasnosti koje u konačnici rezultiraju energetskim i financijskim uštedama.
ISGE uvelike olakšava proces sustavnog gospodarenja energijom u javnim zgradama jer omogućava jednostavan pristup podacima o potrošnji i troškovima za energiju, lagan grafički i tablični prikaz i ispis podataka i rezultata provedenih analiza, te jednostavniju pripremu podataka potrebnih za izradu lokalnih planova povećanja energetske efikasnosti i pripadajućih
izvještaja. Korištenje ISGE-a osigurava i omogućava transparentan prikaz i kontrolu potrošnje energije i s energijom povezanih troškova u svim zgradama javnog sektora.
Korisničko sučelje ISGE sustava
OTVORENJE GALERIJE:
KONTAKT OSOBA:
Voditelj EEU: Nebojša Kalanj
Telefon: 048/654-844
E-mail: nebojsa.kalanj@koprivnica.hr
BROŠURA: Detaljnije na…
PRIRUČNICI I VODIČI: Detaljnije na …
Zrinski trg 1, 48000 Koprivnica
grad.koprivnica@koprivnica.hr
+385 48 279 555
IBAN: HR5523860021820100005
SWIFT: PDKCHR2X
OIB: 62112914641