HR EN

Grad Koprivnica

Renesansni festival

PROGRAM MANIFESTACIJE RENESANSNI FESTIVAL KOPRIVNICA

PROGRAM MANIFESTACIJE RENESANSNI FESTIVAL KOPRIVNICA 18. – 21. kolovoza 2022.
Glavna tema: PUTUJUĆI TRGOVCI

ČETVRTAK (18. kolovoza)
19.00 – otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung) – koprivničke viteške skupine i obrtnici

  • postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
  • viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
  • dolazak putujućih trgovaca i pregovori s Gradskim socem
  • drveni labirint
  • dječje renesansne igre i plesovi
  • svađe kmetova i gubavaca
  • tortura
  • čarke vitezova
  • koprivnički mušketiri – vatreni show

19. kolovoza – PETAK

KRALJEVSKA POZORNICA
15.00 – Renesansni plesovi i igre (skupina Prsteki-djeca školskog uzrasta)
15.30 – Gradski sodec upoznaje puk s đelatima
16.00 – okupljanje gubavaca
16.15 – dolazak putujućih trgovaca i pregovori s Gradskim socem
17.00 – Renesansni plesovi i igre (skupina Prsteki-djeca školskog uzrasta)
17.30 – Seisenbergensis Tumultus – renesansni plesovi (Žužemberk)
17.45 – glazbeni nastup Pipers of Transylvania (Rumunjska)
18.15 – nastup viteške skupine Aramis (Slovačka)
18.30 – koncert Modi Versus (Italija)
19.15 – nastup dvorske lude Čupakabra (Slovenija)

VITEŠKA POZORNICA
18.30 – Sbandieratori di Palmanova – show sa zastavama (Italija)
19.00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19.45 – nastup viteške skupine Markus M (Češka)
20.15 – koncert Pipers of Transylvania (Rumunjska)
21.00 – Orientart – orijentalni trbušni ples
21.30 – vatreni show Koprivničkih mušketira

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
18.00 – Renesansni ražanj

20. kolovoza – SUBOTA

GRADSKI PARK
10.30 –dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina u gradski park
11.00 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova u gradskom parku, fotografiranje s građanima i posjetiteljima
11.15 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

KRALJEVSKA POZORNICA

11.30 – dolazak viteških skupina na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje slobodnog kraljevskog grada građanima Koprivnice

  • predstavljanje viteških skupina
  • darivanje Gradskog soca
  • predstavljanje kraljevskog stola

13.00 – glazbeni nastup Modi Versus (Italija)
13.20 – Renesansni plesovi i igre (skupina Prsteki-djeca školskog uzrasta)
13.50 – dolazak putujućih trgovaca i pregovori s Gradskim socem
14.50 – Seisenbergensis Tumultus – renesansni plesovi (Žužemberk)
15.20 – dostavljanje hrane „gubavcima“
15.30 – Nastup Grofovija Konjski
16.00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
16.30 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
17.00 – Seisenbergensis Tumultus – renesansni plesovi (Žužemberk)
17.30 – nastup dvorske lude Čupakabra
18.00 – glazbeni nastup Modi Versus (Italija)
18.45 – nastup dvorske lude Čupakabra
19.15 – lov na Copranitzku coprnicu
19.30 – koncert Pipers of Transylvania (Rumunjska)

VITEŠKA POZORNICA

13.00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
13.30 – glazbeni nastup Pipers of Transylvania (Rumunjska)
14.00 – Freigard (Latvija)
14.30 – Sbandieratori di Palmanova – show sa zastavama (Italija)
14.45 – viteška skupina Markus M (Češka)
15.15 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
15.45 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
16.15 – glazbeni nastup Pipers of Transylvania (Rumunjska)
17.00 – Sbandieratori di Palmanova – show sa zastavama (Italija)
17.30 – Sokolari Sv. Bavona (Slovačka)
18.30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19.30 – koncert Modi Versus (Italija)

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
  • noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama
  • Gutači vatre – Markus M (Češka)

21. kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG
10.00 – početak manifestacije
10.00 – 12,00 kreativne, likovne i zabavne igraonice i radionice u Dječjem renesansnom kraljevstvu i vilinskom carstvu, oslikavanje lica i kmetske igre

KRALJEVSKA POZORNICA
12.30 – Renesansni plesovi i igre (skupina Prsteki-djeca školskog uzrasta)
13.00 – dolazak putujućih trgovaca i pregovori s Gradskim socem
13.45 – dostavljanje ručka „gubavcima“
14.00 – Freigard (Latvija)
14.30 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
15.00 – nastup Pipers of Transylvania (Rumunjska)
15.30 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
16.00 – Gradski sodec upoznaje puk s đelatima
16.30 – glazbeni nastup Modi Versus (Italija)
17.00 – nastup dvorske lude Čupakabra
17.30 – renesansni plesovi Kontea
18.00 – glazbeni nastup Pipers of Transylvania (Rumunjska)
18.30 – proglašenje Plemenitaškog kuhara
18.45 – nastup dvorske lude Čupakabra
19.15 – koncert Modi Versus (Italija)
20.15 – lov na Copranitzku coprnicu
20.30 – Modi Versus, srednjovjekovna glazbena skupina (Italija)

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
11.00 – Ukrašavanje renesansnog stola
14.00 – Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

VITEŠKA POZORNICA
13.00 – Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
13.30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
14.00 – počasna paljba Koprivničkih mušketira i haramija
14.15 – nastup viteške skupine Markus M (Češka)
14.45 – Sbandieratori di Palmanova – show sa zastavama (Italija)
15.00 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
15.30 – glazbeni nastup Modi Versus (Italija)
16.00 – viteška skupina Aramis (Slovačka)
16.30 – Freigard (Latvija)
17.00 – Sbandieratori di Palmanova – show sa zastavama (Italija)
17.30 – Sokolari Sv. Bavona (Slovačka)
18.00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19.00 – koncert Pipers of Transylvania (Rumunjska)
19.45 – Orientart – orijentalni trbušni ples

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
  • vatreni show (Koprivnički mušketiri)

Sudionici:

Viteške skupine iz Hrvatske:
Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)
Red vitezova Ružice grada (Orahovica)
Kliški uskoci (Klis)
Vitezovi Vranski (Pakoštane)
Šibenska gradska straža (Šibenik)
Ordo Sancti Viti (Rijeka)
Viteški red Sv. Nikole (Varaždin)
Trakošćanski streličari (Koprivnica)
Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)
Corvi Belli (Zelina)
Plesna udruga Kontea (Konjščina)
Vitezovi Krvavog mosta (Zagreb)
Grofovija Konjski (Konjščina)
OrientArt (Varaždin)
Viteške skupine i ostali izvođači iz inozemstva:
Manufaktura mojster Janez (Slovenija)
Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)
Markus M (Češka)
Društvo Baron (Slovenija)
Hector (Slovačka)
Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)
Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
Aramis (Slovačka)
Varuhi kladiva (Slovenija)
Modi Versus (Italija)
Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)
Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)
Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)
Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
Viteški red Hercega Stjepana Kosače (BIH)
Pipers of Transylvania (Rumunjska)
Viridi Hedera (Slovenija)
Historical group (Izrael)
Sbandieratori di Palmanova (Italija)
Seisenbergensis Tumultus -Žužemberk (Slovenija)
Čupakabra (Slovenija)
Vitezovi Rusag (BiH)

SVAKODNEVNI PROGRAM

PETAK (19. kolovoza) od 15.00 sati
SUBOTA i NEDJELJA (20. – 21. kolovoza) od 10.00 sati do kasno u noć:

  • putujući trgovci – obilježavanje 750 godišnjice prvog spominjanja Koprivnice
  • najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci, alkemičari…)
  • najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića (divljač, ribe, kaše, medenjaki…)
  • Podravkina kraljevska jela, jela i pivo od kopriva, pivo Pan, vino i medovina)
  • srednjovjekovna pivarna – Samostansko pivo od koprive
  • srednjovjekovno kulinarstvo
  • drveni labirint
  • život u srednjovjekovnim viteškim logorima
  • izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
  • viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz
  • gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama i mušketama, pucanje iz topova)
  • gađanje opsadnim spravama
  • viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima,…)
  • tortura
  • nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
  • srednjovjekovni ragbi
  • srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice
  • srednjovjekovni vrtić – renesansni plesovi
  • srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
  • srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke, Latvije, Češke, Poljske, Mađarske, Rumunjske, Izraela, BiH i Hrvatske
  • opsada Koprivnice
  • mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
  • život u selu „gubavaca“
  • kmetske igre
  • dječje renesansno kraljevstvo – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

Renesansni festival je prva manifestacija bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koje će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca.
Mostarina iznosi 15 kuna (petak), 25 kuna (subota) i 25 kuna (nedjelja).
Besplatan ulaz za djecu do 120cm– oni koji mogu proći kroz Koprivkov prolaz.
Naplata parkinga: petak 10 kuna, subota i nedjelja – 20 kuna dnevna karta.
Kretanje i zadržavanje na mjestu održavanja manifestacije na vlastitu odgovornost.

Napomena:
Organizator pridržava pravo izmjene i dopune programa.

Prijam građana

Kod gradonačelnika i pročelnika,
utorkom

Kontakt

Zrinski trg 1, 48000 Koprivnica

grad.koprivnica@koprivnica.hr
+385 48 279 555

IBAN: HR5523860021820100005
SWIFT: PDKCHR2X
OIB: 62112914641

Cetifikat ISO Cetifikat Energy
Veličina fonta
Kontrast
Poveznice