Objavljeno: 27.10.2011.
U prostorijama Grada Koprivnice je u četvrtak 27. listopada, održana konferencija povodom predstavljanja projekta „BIOKNOBLAUCH – ROMANES“. Na konferenciji su gostovali partneri u projektu: vijećnica u Gradu Grazu Sissi Potzinger, predsjednik Udruge za pomoć socijalno ugroženim skupinama iz Graza, European Neighbours Bernd Spiegl, ravnatelj Poljoprivredne strukovne škole u Grazu Erich Kerngast, predstavnik Udruge European Neighbours u Hrvatskoj Ratko Aralica, predstavnici Javne poljoprivredne savjetodavne službe Koprivnica Željkica Oštrkapa–Međurečan i Leon Golub i Zdravko Matotan iz Podravke.
„BIOKNOBLAUCH – ROMANES“ je projekt u kojem sudjeluju Grad Koprivnica, Grad Graz, odnosno Udruga za pomoć socijalno ugroženim skupinama European Neighbours iz Graza, Banska Bystrica iz Slovačke, Pečuh iz Mađarske i Moldova Noua iz Rumunjske.
Potaknuta ozbiljnom aktualnom problematikom koja prati Rome diljem Europe, strogim propisima koji su uslijedili nakon uvođenja zabrane prosjačenja u saveznoj zemlji Štajerskoj Udruga European Neighbours iz Graza osmislila je održivi projekt u kojem želi stvoriti jedinstvenu marku bio češnjak, potaknuti osnivanje zadruga za proizvodnju bio češnjaka, pomoći malim seljačkim domaćinstvima, spriječiti migracije diljem Europe, podići razinu obrazovanja Roma, standard života te senzibilizirati javnost po pitanju diskriminacije i stigmatizacije Roma.
S druge strane u zemljama Srednje i Istočne Europe postoji mnogo neiskorištenih i neobrađenih površina pogodnih za uzgoj češnjaka, a u Europi ne postoje dovoljni proizvodni kapaciteti za uzgoj češnjaka. Pritom više od 80 posto svjetskog uzgoja dolazi iz Kine, Indije i Koreje. Tako se češnjak dobiven iz biološkog uzgoja, odnosno stvaranje socijalno-ekološke marke nudi kao moguće rješenje za postojeći manjak proizvodnih kapaciteta.
Gradonačelnik Zvonimir Mršić izrazio je zadovoljstvo ovim projektom jer će pomoći u pronalaženju rješenja kako integrirati Rome u zajednicu, kako ih učiniti društveno korisnim i vrijednim lokalnoj zajednici te kako postići da oni sami budu svjesni da svojim radom mogu osigurati kvalitetan život za sebe i svoju obitelj. Također je zahvalio Gradu Grazu što su upravo grad Koprivnicu odabrali kao područje gdje će se testirati organski uzgoj bio češnjaka.
Nakon konferencije na prostorima Kampusa provedena je probna sadnja bio češnjaka dobivenog od Grada Graza. Sadnju češnjaka na prostoru od 100 m² obavljaju 4 žene odabrane iz romskih obitelji. Nakon probne sadnje slijedi službeni početak projekta, odnosno provođenje obrazovnih mjera i mjera uspostavljanja minimalnog životnog standarda.
Zrinski trg 1, 48000 Koprivnica
grad.koprivnica@koprivnica.hr
+385 48 279 555
IBAN: HR5523860021820100005
SWIFT: PDKCHR2X
OIB: 62112914641
Prijavite se na newsletter Grada Koprivnice. Dovoljna je samo vaša email adresa, a odjaviti se možete u bilo kojem trenutku.