Objavljeno: 28.02.2013.
U srijedu, 27.2.2013. u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica održana je prva ovogodišnja tribina u ciklusu tribina Koprivnička agora 21: kultura i obrazovanje u Koprivnici u kontekstu EU. Povod ovoj tribini bilo je skorašnje raspisivanje natječaja za izradu projektne dokumentacije za knjižnice (knjižnični ogranak Knjižnice „Fran Galović“ i sveučilišne knjižnice koju u Koprivnici tek treba osnovati) koje će dijeliti zajednički objekt u kompleksu Kampus. Neposredni povod tribine bila je i zabrinutost mnogih članova Knjižnice „Fran Galović“ zbog navodnog selenja knjižnice iz središta grada na periferiju. Spomenimo da se samo u 2012. učlanilo skoro 9000 stanovnika Koprivnice i šireg područja koje joj gravitira.
Predstavnici Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica, ravnateljica Dijana Sabolović-Krajina, Ljiljana Vugrinec i Kristian Ujlaki, izložili su viziju i uloge novih knjižnica u razvoju Koprivnice, predstavili ideje vezane uz dislociranje manjeg dijela fonda i usluga Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ u knjižnični ogranak te predstavili primjere knjižnica u svijetu u kojima dva različita tipa knjižnica (sveučilišna knjižnica i narodna knjižnica) koegzistiraju u istom objektu.
Istaknuto je da otvaranje knjižničnog ogranka ne predstavlja trajno rješenje prostornih problema Knjižnice, nego joj omogućuje djelomično rješavanje gorućeg problema sa smještajem građe i pružanjem usluga građanima za koje u matičnoj knjižnici nema dovoljno prostora. Knjižnica se na taj način nastoji približiti novim skupinama korisnika kao što su studenti i djeca iz dječjeg vrtića smještenog u Kampusu te stanovnicima okolnog područja – bližeg (Čarda, Peteranska ulica), ali i daljnjeg (Peteranec, Drnje, Prekodravlje). U bližoj ili daljnjoj budućnosti u planu Knjižnice je i otvaranje knjižničnih ogranka u Starigradu i Vinici, budući da ove „knjižnice u malom“ uz kulturno-obrazovnu funkciju imaju i društvenu i komunikacijsku ulogu kao mjesta okupljanja djece, mladih i odraslih ovih perifernih, naseljenijih dijelova grada Koprivnice.
Posjetitelji su imali priliku iznijeti svoje stavove i ideje vezane uz osnivanje knjižničnog ogranka i nove sveučilišne knjižnice. Više je prisutnih istaknulo važnost sinergije znanja i iskustva u poslovanju koje ima Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ i buduće sveučilišne knjižnice kao „srca“ Kampusa. No, moglo se primijetiti da građani još uvijek Kampus percipiraju kao „vojarnu“ i kao prostor koji im je nedostupan te da će biti potrebno uložiti mnogo truda da taj prostor počnu doživljavati kao prostor koji im pripada i koji ima velik potencijal za smještaj različitih društvenih, obrazovnih, kulturnih i drugih funkcija namijenjenih svima. U tom se smislu javlja mišljenje da građani neće odlaziti u knjižnični ogranak u Kampusu. Kako je spomenut i problem nedostatka javnog gradskog prijevoza koji određenim građanima predstavlja problem pri dolasku do tog prostora, naglašeno je da Koprivnica vrlo skoro planira uvesti javni gradski prijevoz i do kompleksa Kampus. Od ponude koja će biti korisna i zanimljiva građanima ovisi koliko će građani posjećivati kompleks Kampus, a knjižničari će učiniti maksimalno u svojem djelokrugu djelovanja.
S obzirom na to da su neki građani izrazili zabrinutost zbog premještanja Knjižnice iz središta grada, posebno je naglašeno da će Knjižnica i dalje poslovati u starom prostoru te da i dalje postoji potreba za novom knjižničnom zgradom.
Osobito živa rasprava razvila se o mogućoj lokaciji buduće nove gradske knjižnice, a među već do sada ponuđenim idejama (širenje knjižnice prema Svilarskoj ulici, ili izgradnja potpuno nove zgrade na parceli bivše Druge osnovne škole, ili na nekoj drugoj slobodnoj parceli u središtu grada) pojavila se i jedna nova zanimljiva ideja: izgradnja višenamjenske multimedijalne građevine na prostoru Zrinskog i Jelačićevog trga, koja bi predstavljala sasvim novi jedinstveni trg iznad postojećih klasičnih trgova koji u današnje vrijeme praktički odumiru jer su izgubili svoje nekadašnje funkcije. Ideju je iznio Ratko Aleksa, poznat još iz 70-ih godina 20. stoljeća kao vizionar u promišljanju razvoja grada Koprivnice.
S obzirom na brojna pitanja koja se postavljaju vezano za moguću lokaciju buduće nove knjižnice kao i na zainteresiranost javnosti za ovu temu, kao jedan od zaključaka tribine istaknuta je potreba da se na nivou Grada Koprivnice kao Osnivača Knjižnice treba što prije osnovati mjerodavno povjerenstvo koje će otpočeti sa službenim razmatranjem svih raspoloživih lokacija za novu knjižnicu. Naime, knjižničari Knjižnice i čitaonice "Fran Galović" Koprivnica još u srpnju 2012. dovršili su i predali gradskim službama detaljno razrađenu Programsku osnovu nove zgrade Knjižnice i čitaonice "Fran Galović", kao temelj za daljnju raspravu o novoj knjižnici i osnovnu podlogu za pripremu potrebne projektne dokumentacije. Određivanje lokacije za buduću knjižnicu daljnji je korak kojeg u tu svrhu treba poduzeti, a u raspravu o tom pitanju svakako je nužno uz predstavnike Grada i stručnjake različitih profila uključiti i zainteresiranu javnost.
Zrinski trg 1, 48000 Koprivnica
grad.koprivnica@koprivnica.hr
+385 48 279 555
IBAN: HR5523860021820100005
SWIFT: PDKCHR2X
OIB: 62112914641
Prijavite se na newsletter Grada Koprivnice. Dovoljna je samo vaša email adresa, a odjaviti se možete u bilo kojem trenutku.