Objavljeno: 10.09.2013.
Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica ove je subote, 7. rujna 2013. zajedno s građanima obilježila 8. rujna, Međunarodni dan pismenosti. Taj se dan obilježava od 1967. godine sa svrhom promicanja važnosti čitanja i pismenosti u životu pojedinca i društva u cjelini, a ustanovio ga je UNESCO. Danas je problem nepismenosti zbog ubrzanog razvoja društva znanja, informacija i moderne tehnologije još izraženiji. Dok je nekad pismenost podrazumijevala vještine čitanja, pisanja i računanja, u današnje doba možemo razlikovati nekoliko vrsta pismenosti, a tu se podrazumijeva osposobljenost za čitanje s razumijevanjem, vještine komuniciranja, znanje stranih jezika i korištenje suvremene informacijske i komunikacijske tehnologije te osposobljenost za učenje tijekom cijelog života. Zbog toga je ovogodišnja tema obilježavanja Međunarodnog dana pismenosti Pismenost za 21. stoljeće.
Tim je povodom koprivnička knjižnica organizirala nekoliko događanja.
Središnji se događaj pod nazivom „Uberi priču“ odvijao na terasi ispred Knjižnice i u Gradskom parku. Program se provodi u suradnji sa „Šarenim dućanom“ iz Koprivnice i nakladničkom kućom „Mala zvona“ iz Zagreba. Radi se o autorskom projektu književnice Sanje Lovrenčić koji se održava od 2005. godine s ciljem poticanja čitanja te upoznavanja najmlađih s domaćim autorima. Prva je takva „berba slikovnica“ održana u zagrebačkom parku Ribnjak, a do danas je održano tridesetak takvih akcija u Zagrebu, Bjelovaru, Koprivnici i Krapinskim toplicama. Akcija „Uberi priču“ u našem gradu prvi je put održana 2008. godine i od tada je svake godine sve popularnija među djecom i roditeljima. Tako se i ove godine na terasi ispred koprivničke knjižnice okupilo više od sto mališana i njihovih roditelja te dočekalo gošće programa književnicu Sanju Lovrenčić i klaunesu Pemzlu Žm (Nikolina Manojlović –Vračar).
Sanja Lovrenčić čitala je priču „Pjetlićeva družina“ iz zbirke Hrvatske etno priče, a klaunesa Pemzla Žm na maštovit je način uz puno zvukova i pokreta animirala djecu da i oni aktivno sudjeluju. Zajedničkim snagama došli su do poante priče – sve je lakše kad su uz nas prijatelji koji nam pomažu. Uz ovu priču djeca su mogla čuti i priču našeg zavičajnog književnika Božidara Prosenjaka „Domaća Zadaća“ iz koje su mališani mogli naučiti kako nas ljubav pokreće i motivira. Nakon pričanja priča djeca su se uputila prema gradskom parku gdje su ih poput šarenih plodova, obješene na granama drveća čekale slikovnice: „Domaća zadaća“, „Golub i sokol“, „ Pjetlićeva družina“, „Zec, medvjed, čovjek i lisica“, „ Mačak i lisica“ te „Ptičar i crna vrana“. Neobična berba začas je bila gotova jer su djeca pokazala veliki interes za slikovnicama.
Poduku u informacijskoj pismenosti „Osobni knjižničar“ namijenjenu članovima Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije vodio je knjižničar Petar Lukačić, a polaznici su učili kako pretraživati i vrednovati informacije na internetu te kako koristiti e-katalog za slijepe i slabovidne. I slijepe i slabovidne osobe koriste široku lepezu mogućnosti koju internet pruža te su izloženi i njegovim opasnostima. Na radionici se osim razvijanja informacijskih i knjižničnih vještina radilo i na upozoravanju na opasnosti koje vrebaju na internetu.
Slijepe se osobe u pretraživanju interneta koriste posebnim softverom poput JAWS-a (Job Access With Speech) koji je ustvari čitač teksta s ekrana koji tekst glasovno reproducira ili ga prebacuje u posebnu izlaznu jedinicu poznatu kao Brajev redak. Slabovidne osobe, ovisno o stupnju slabovidnosti, mogu čitati tekst s ekrana, ali bi svaka internetska stranica trebala nuditi mogućnosti prilagodbe veličine teksta, boje slova i slično. Slijepe i slabovidne osobe u Hrvatskoj već su duže vrijeme aktivne na internetskim prostorima, ali se suočavaju s problemom nepristupačnosti nekih stranica, tj. s nemogućnošću „čitanja“ sadržaja s istih baš zbog te neprilagođenosti. Ogledni primjerak pravilno prilagođene internetske stranice je stranica Hrvatskog saveza slijepih (http://www.savez-slijepih.hr/hr/). Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ posjeduje Brajev redak, Brajev printer, tj. posebno opremljeno računalo za slijepe i slabovidne korisnike.
Tijekom srpnja i kolovoza na internetskim se stranicama knjižnice provodio ljetni kviz znanja pod nazivom „Provjeri svoj eko IQ“ u okviru projekta Zelena knjižnica. Cilj kviza bio je da djeca nauče pretraživati informacije na različitim medijima te da ih se potakne na razmišljanje o zaštiti okoliša. Djeca su se mogla služiti raznim priručnicima, časopisima, knjigama, enciklopedijama i internetom prilikom odgovaranja na pitanja. Kviz se sastojao od 13 pitanja u kojima su sudionici imali ponuđene odgovore te su morali odabrati točan. Pitanja su bila o ugroženim biljnim i životinjskim vrstama u Hrvatskoj, o recikliranju i odvajanju otpada, važnim datumima u zaštiti okoliša i udrugama koje se bave zaštitom okoliša i životinja. Sudjelovalo je 37 djece, a na sva je pitanja točno odgovorilo njih troje. Najčešće su pogreške bile u pitanjima za koje smo očekivali da će većina točno odgovoriti, primjerice pitanja u kojima je trebalo povezati boje s vrstom kontejnera za odlaganje određene vrste otpada ili odgovoriti što je ekologija ili koja životinja je zaštitni znak Svjetskog fonda za zaštitu prirode (WWF). Osim informacijskog opismenjavanja, u edukaciji i obrazovanju djece trebale bi više biti zastupljene i ekološke teme.
U subotu 7. rujna 2013. povodom Međunarodnog dana pismenosti u Dječjem odjelu podijeljene su nagrade sudionicima ljetnog kviza znanja. Troje najuspješnijih sudionika nagrađeno je knjigama Sanje Polak „Gorski dnevnik Pauline P“, Borne Lulića „Povratak vitezova“ i Sanje Pilić „Vidimo se na fejsu“.
U izlozima Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Međunarodni dan pismenosti obilježen je izložbom knjiga s naglaskom na izdanjima Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Igrajmo se! Čitaj mi! i Knjige za bebe.
Zrinski trg 1, 48000 Koprivnica
grad.koprivnica@koprivnica.hr
+385 48 279 555
IBAN: HR5523860021820100005
SWIFT: PDKCHR2X
OIB: 62112914641