HR EN

Grad Koprivnica

IHF U19 Svjetsko prvenstvo – Razigravanje za poredak 9. – 16. mjesta: Sažetak predzadnjeg dana u Koprivnici

Osam ekipa koje nisu imale sreće i  nisu se plasirale u borbu za medalje, nastavilo je natjecanje u Koprivnici. Riječ je o ekipama koje su osvojile 3. i 4. mjesto u Glavnim skupinama, odnosno drugom krugu. Od osam reprezentacija, pet ih je europskih, dvije azijske i jedna južnoamerička. Dan je prošao ovako.

ČEŠKA – SAUDIJSKA ARABIJA   36:33

Mnogo pogodaka viđeno je u susretu Češke i Saudijske Arabije. Ekipa iz Azije krenula je sigurnije u njega. I vodila prvih deset minuta. Onda je stigla faza u kojoj se igralo pogodak za pogodak. Tko zna kako bi prvo poluvrijeme završilo da Saudijci nisu ostali bez Maithama Abusarera koji je dobio izravni crveni karton. A on je jedan od najvažnijih igrača te reprezentacije. Ovako je Češka do poluvremena stvorila 4 pogotka zalihe (19:15) i u nastavku se igralo gotovo bez obrana. Prvo izjednačenje u tom razdoblju zabilježeno je kod rezultata 23:23. Zatim su slijedila još dva. Od 51. minute sve je otišlo na mlin Češke. Ona je u tom dijelu imala niz od 6:4, što ju je dovelo do konačnih 36:33. Filip Matouš s 11 pogodaka daleko najbolji u češkim redovima. Kod suparnika 9 pogodaka Hussaina Furaija.

MAĐARSKA – SJ. MAKEDONIJA   20:22

Jako zanimljiv susret odigrale su Mađarska i Sjeverna Makedonija. I završen je s najmanjom razlikom cijelog rukometnog dana 10. Svjetskog prvenstva. Početak je pripao Makedoncima. Onda odgovara mađarska laka konjica. Dugo su imali tri pogotka prednosti, ali je Makedonija s tri za redom na predah otišla u egalu (13:13). Ritam iz završnice prvoga dijela makedonska momčad prenijela je u nastavku. Tako je 12 minuta prije kraja imala plus četiri (21:17). Mađari se nisu predali. Uspjeli su sada oni zabiti tri pogotka u nizu i doći na minus jedan. Ali ne i dalje od toga. Makedonci su u posljednjoj minuti uspjeli još jedanput poentirati i upisati veliku i važnu pobjedu, 22:20. Mate Huba Czabula s 5 pogodaka bio je najbolji u mađarskom sastavu. Po pet pogodaka za Makedonce zabili su Mirche Kalajdjieski i Aleksandar Petkovski.

Sjeverna Makedonija je tako došla do svog najboljeg rezultata na svjetskim prvenstvima. Za 9./10. mjesto igra protiv Češke. Mađarska će se pak boriti sa Saudijskom Arabijom za 11./12.mjesto.

BRAZIL – IRAN    30:24

Dan u Koprivnici otvorili su Brazil i Iran. Brazil je u prvom krugu ostvario dvije pobjede, a Iran je bez poraza završio taj krug natjecanja s tim da je uz dvije pobjede imao i remi sa Švedskom. Brazilci su, čini se, sačuvali više svježine za završne dana Svjetskog prvenstva. I dominirali su kroz cijeli susret. Na predahu su imali 4 pogotka razlike (15:11). Na početku drugog dijela još su to pojačali za 5, otišli na velikih 20:11 i rutinski odradili posao do kraja te ostali u utrci za 13. mjestom. Brazil su do pobjede vukli vratar Maia Guilherme Candido koji je imao 14 obranate Mikeal Lopes Candido koji je postigao 7 pogodaka. Najbolji Iranac Amirhossein Karami s 9 pogodaka.

SLOVENIJA – AUSTRIJA     25:28

Nakon dva poraza u drugom krugu, Austrija je pobijedila Sloveniju i barem malo zaliječila svoje rane. Slovenci su imali samo početno vodstvo 1:0, a sve ostalo vrijeme bili su u zaostatku. Koliko su slabi i bezvoljni bili najbolje svjedoči podatak da su u 22. minuti zaostajali čak 8 pogodaka (5:13), a toliko ipak nisu slabiji od Austrije. Na poluvremenu je bilo plus četiri za Austrijance. Bio je to rezultat koji se može stići. Ali ovo nije bio dan Slovenije. Austrija je ostala čvrsta, agresivna s genijalnim vratarom Theodorom Leonom Bergmannom koji je obranio 23 lopte, što je rekord ovoga prvenstva, i odveo svoju zemlju da velike pobjede. Nejc Hriberšek po običaju najbolji kod Slovenije sa 6 pogodaka.

Austrija će tako s Brazilom igrati za 13./14.mjesto i bit će im to najbolji plasman na svjetskim prvenstvima. Sloveniju čeka susret protiv Irana za 15./16.mjesto.

Izvor: hrs.hr