RENESANSNI FESTIVAL, PROGRAM


Objavljeno: 16.08.2019 — Pregledano: 1308 puta

 


22.– 25. kolovoza 2019.

Gradski bedemi

TOP manifestacija Hrvatske
Glavna tema: Tortura

 

 

 

ČETVRTAK (22. kolovoza)

19,00 – otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)
(samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)

  • Tortura – interaktivan prikaz korištenja sprava za mučenje
  • Tajne željeza – taljenje željezne rudače u glinenim pećima – Muzej grada Koprivnice
  • postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
  • viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
  • okupljanje gubavaca
  • drveni labirint
  • humanitarna renesansna modna revija
  • dječje renesansne igre i plesovi – vilinski svijet DND i DV Tratinčica skupina Prsteki
  • koprivnički mušketiri– vatreni show

 

SVAKODNEVNI PROGRAM

PETAK (23. kolovoza) od 15,00 sati

SUBOTA i NEDJELJA (24. – 25. kolovoza) od 10,00 do noćnih sati:

Glavna tema: Tortura

  • interaktivan prikaz korištenja sprava za mučenje
  • najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci, alkemičari…)
  • tajne željeza – taljenje željezne rudače u glinenim pećima – Muzej grada Koprivnice
  • bogata ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, šaran)
    Podravkina kraljevska jela i jela od kopriva, pivo Pan, vino i medovina
  • srednjovjekovna pivarna – Samostansko pivo od koprive
  • drveni labirint
  •  život u srednjovjekovnim viteškim logorima
  • izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
  • viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz
  • gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama i mušketama, pucanje iz topova)
  • gađanje opsadnim spravama
  • nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, muzičari
  • srednjovjekovni ragbi
  • srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice, …
  • srednjovjekovni vrtić – renesansni plesovi
  • srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
  • srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske, Ukrajine, Portugala, Latvije, Izraela, BiH i  Hrvatske
  •  život u selu „gubavaca“
  • kmetske igre
  • vilinski svijet – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica
  • mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama

Renesansni festival je prva manifestacija bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića moguća je iz keramičkih krigli koje se iznajmljuju na info punktovima te ugostiteljskim objektima. Nakon konzumacije, krigle se mogu vratiti u ugostiteljskim objektima uz povrat novca. Cijena najma krigle je 25 kn.

 

23. kolovoza – PETAK

KRALJEVSKA POZORNICA

15,00 –  kuhanje piva od koprive
15,30 –  dolazak trgovaca i svađe kmetova
16,00 –  okupljanje gubavaca
16,15 –  renesansni vilinski ples DND Koprivnica
16,30 –  Copranitz – koprivnički renesansni ansambl
17,00 –  Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
17,15 –  koncert Sons da Suevia (Portugal) – srednjovjekovni sastav
18,15 –  Društvo Baron (Slovenija)
18,45 –  Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav
19,15 –  OrijentArt – orijentalni ples
19,45 –  Sons da Suevia (Portugal) – srednjovjekovni sastav

 

VITEŠKA POZORNICA

19,00 –  konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19,30 –  viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)
20,00 –  viteška skupina Markus M (Češka)
20,30 –  koncert Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav
21,30 –  vatreni show Koprivničkih mušketira

 

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

18,00 – Renesansni ražanj

 

24. kolovoza – SUBOTA

Besplatan PAN vlak – polazak iz ZG u jutarnjim satima, a povratak u večernjim

Dani otvorenih vrata Carlsberg pivovare

 

ZRINSKI TRG

10,30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom na Zrinski trg
11,00 – okupljanje svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg
11,30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu,fotografiranje s građanima i posjetiteljima
11,45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

 

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

12,30 – 18,00 – Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara
– Međunarodno natjecanje profesionalnih kuhara

 

KRALJEVSKA POZORNICA

12,00 – dolazak Kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje  slobodnog  kraljevskog grada građanima Koprivnice

  • predstavljanje viteških skupina
  • proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
  • darivanje Kralja
  • predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara
  • odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva

13,00 – Spiritual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav
13,20 – Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
13,45 – Lutkarska predstava „Šumska škola“ ( DND – LD „ Kopriva pec, pec“)
14,15 – Renesansni vilinski ples – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica
14,30 – Copranitz- koprivnički renesansni ansambl
15,00 – Sons da Suevia (Portugal) – srednjovjekovni sastav
15,30 – Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)
16,00 – predstavljanje kraljevskog stola s jelima od koprive
16,30 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
17,10 – Sons da Suevia (Portugal) – srednjovjekovni sastav
17,30 – dostavljanje hrane „gubavcima“
17,40 – plesna skupina Kontea
18,00 – Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav
18,30 – proglašenje Kraljevskog kuhara
19,00 – osuda coprnice Copranitze
19,15 – Spiritual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav

 

VITEŠKA  POZORNICA

13,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
14,00 – Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav
14,30 – lov na veprića
14,45 – Nova compania Vis Ferri (Italija)
15,15 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie  Bractwo Rycerskie (Poljska);
16,00 – koncert Spiritual Seasons (Ukrajina)
17,00 – viteška skupina Markus M (Češka)
17,30 – Sokolari Sv. Bavona (Slovačka)
18,30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19,45 – koncert Sons da Suevia (Portugal)

 

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
  • noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama
  • koncert Bohemian Bards (Češka)
  • gutači vatre – Markus M (Češka)

 

25. kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG

10,00 – početak manifestacije
10,00 – 12,00 kreativne i zabavne igraonice i radionice u Dječjem vilinskom carstvu, čarobiranje i vilinske priče, dječje renesansne igre

 

KRALJEVSKA POZORNICA  

12,00 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl
12,30 – Renesansni vilinski ples – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica
12.45 – fotografiranje s Kraljem i Kraljicom
13,15 – Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
13,45 – Lutkarska predstava „Šumska škola“ ( DND – LD „ Kopriva pec pec“)
14,15 – Spiritual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav
15,00 – nastup dvorske lude – Čupakabra
15,30 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
16,00 – koncert Sons da Suevia (Portugal)
17,00 – nastup dvorske lude – Čupakabra
17,30 – viteška skupina Markus M (Češka)
18,00 – Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav
18,30 – proglašenje Plemenitaškog kuhara
18,50 – dostavljanje večere „gubavcima“
19,00 – OrijentArt – orijentalni ples
19,15 – koncert Spiritual Seasons (Ukrajina)
20,15 – osuda coprnice Copranitze

 

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

 11,00 – Ukrašavanje renesansnog stola

  • Mali renesansni kuhari

14,00 – Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

 

VITEŠKA POZORNICA

 10,00 – Robin dječji streličarski turnir
11,00 – streličarski turnir Robin– final srednjovjekovnog kupa Hrvatske
13,00 – Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
13,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
14,00 – počasna paljba Koprivničkih mušketira i haramija
14,15 – Nova compania Vis Ferri (Italija)
14,45 – lov na veprića
15,00 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
15,30 – Bohemian Bards (Češka) – srednjovjekovni sastav
16,00 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
16,30 – Spiritual Seasons (Ukrajina) – srednjovjekovni sastav
17,00 – Sokolari Sv. Bavona (Slovačka)
17,30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19,00 – skupina Markus M (Češka)
19,45 – koncert Sons da Suevia (Portugal)
20,30 – koncert Bohemian Bards (Češka)

 

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
  • vatreni show (Koprivnički mušketiri)

Sudionici:

Viteške skupine iz Hrvatske:

Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)
Corvi Belli ( Sv. Ivan Zelina)
Red vitezova Ružice grada (Orahovica)
Kliški uskoci (Klis)
Vitezovi Vranski (Pakoštane)
Šibenska gradska straža (Šibenik)
Ordo Sancti Viti (Rijeka)
Udruga Sv. Juraj (Đurđevac)
Družba vitezova zlatnog kaleža (Donja Stubica)
Streličarski klub „Primitivni luk i strijela“ (Koprivnica)
Trakošćanski streličari (Koprivnica)
Streličarski klub Koprivnica
Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)
Krčki knezovi Frankopani (Krk)

 

Viteške skupine i ostali izvođači iz inozemstva:

Manufaktura mojster Janez (Slovenija)
Dvorska luda Čupakabra (Slovenija)
Marjan Petač (Slovenija)
Nova compania Vis Ferri  (Italija)
Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)
Markus M (Češka)
Društvo Baron (Slovenija)
Hector (Slovačka)
Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)
Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
Fabri Armorum (Češka)
Varuhi kladiva (Slovenija)
Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)
Nte 1866 Ancient Archery Group (Mađarska)
Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)
Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)
Amici Historiae (Austrija)
Srednjeveška skupina Celjani (Slovenija)
Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
Viteški red Hercega Stjepana Kosače (BIH)
Spiritual Seasons (Ukrajina)
Sons da Suevia (Portugal)
Bohemian Bards (Češka)
Stadtwache Ingolstadt ev (Njemačka)
Freigard (Litva)
Lions of Jerusalem (Izrael)
Viteška skupina Rusag (BIH)

 

Napomena:

Organizator pridržava pravo izmjene i dopune programa.

Mostarina 5 kn (petak),  15 kn (subota)  i 10 kn (nedjelja)

Naplata parkinga: petak besplatno, subota i nedjelja – 10 kn dnevna karta

Kretanje i zadržavanje na mjestu održavanja manifestacije na vlastitu  odgovornost.