Renesansni festival


Renesansni festival, najveći povijesni festival u Hrvatskoj, i ove će godine posjetiteljima ponuditi bogat program u četiri dana trajanja.

Otvorenje je predviđeno za 24. kolovoz i to s početkom u 19 sati, na Gradskim bedemima u Koprivnici.

Mušketiri i haramije, vitezovi, stari obrtnici, kmetovi, gutači vatre, krčmari, vilenjaci, dvorske lude i ostala svita stižu na najveću manifestaciju na ovim prostorima i šire, a šlag na tortu je spektakularan noćni napad na grad.

Cijeli prostor renesansnih bedema pretvorit će se u srednjovjekovno naselje, prepuno šatora, kula, opsadnih sprava, logora i kostimiranih stanovnika, a posjetitelje će u večernjim satima zabavljati atraktivni Furunkulusi iz Njemačke.

Tema ovogodišnjeg festivala su kopriva i eliksiri.

Evo što vas sve očekuje:

ČETVRTAK (24. kolovoza)

19,00 – otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)
(samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)
• postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
• viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
• koprivnički mušketiri– vatreni show
• medeni kutak
• kopriva i eliksiri – cjelodnevna izložba
• postavljanje Guinnessova rekorda u testiranju parfema od koprive

SVAKODNEVNI PROGRAM

PETAK (25. kolovoza) od 15,00 sati

SUBOTA i NEDJELJA ( 26. – 27. kolovoza ) od 10,00 do noćnih sati:

Glavna tema – kopriva i eliksiri – cjelodnevna izložba
– najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci, alkemičari…)
– najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, fileki, Podravkina kraljevska jela, jela i pivo od kopriva, pivo Pan, vino i medovina)
– srednjovjekovna pivarna – Samostansko pivo od koprive
– srednjovjekovno kulinarstvo
– život u srednjovjekovnim viteškim logorima
– izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
– izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva
– viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama i mušketama, pucanje iz topova)
– gađanje opsadnim spravama
– viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima,…)
– nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
– srednjovjekovni ragbi
– srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice, …
– srednjovjekovni vrtić – plesovi i predstave
– srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
– srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske, BIH i Hrvatske
– dnevne i noćne opsade Koprivnice
– mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
– život u selu „gubavaca“
– kmetske igre
– dječje renesansno kraljevstvo

Renesansni festival je prva manifestacija bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koji će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca. Cijena najma velikog krigla je 25 kn.


25. kolovoza – PETAK

16,00 – kuhanje piva od koprive
16,30 – Koprivnički mušketiri i haramije
17,00 – zagrebački ansambl
17,30 – viteška skupina Ursus ( Slovačka)
18,00 – Nori Krtica Martin – kazalište Oberon
18,30 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)
19,00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)
20,00 – viteška skupina Markus M ( Češka)
21,00 – vatreni show Koprivničkih mušketira
Noćni život u viteškim logorima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

15,00 – Renesansni ražanj
18,00 – Predstavljanje renesansnih jela od kopriva


26. kolovoza – SUBOTA

Renesansni vlak – 40% niža cijena

ZRINSKI TRG
10,30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom na Zrinski trg
11,00 – dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg
11,30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu, slikanje s građanima i posjetiteljima
11,45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
12,00-18,00 – Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara
Međunarodno natjecanje profesionalnih kuhara

KRALJEVSKA POZORNICA
12,00 – dolazak Kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje slobodnog kraljevskog grada građanima Koprivnice
• predstavljanje viteških skupina
• proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
• darivanje Kralja
• predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara
• odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva
13,00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
13,30 – Modi Versus (Italija)
14,00 – Renesansna lutkarska predstava Koprivasto bundevasta juha
14,30 – Frantz und Jonatha zu Ezzelarn (Austrija)
15,00 – plesna skupina Kontea (Konjščina)
15,30 – Igralska skupina viteza GašperjaLambergerja ( Slovenija)
16,00 – predstavljanje kraljevskog stola s jelima od koprive
• poklon samostanskog piva od koprive
• predstavljanje parfema od koprive – postavljanje Guinnessova rekorda u testiranju parfema
16,15 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl
16,45 – viteška skupina Ursus ( Slovačka)
17,15 – dostavljanje hrane „gubavcima“
17,30 – nastup dvorske lude Trilja IV
18,00 – viteška skupina Markus M ( Češka)
18,30 – Modi Versus (Italija)
19,00 – lov na coprnicu Koprivnjaču

VITEŠKA POZORNICA
13,00 – streličarski turnir
14,00 – viteška skupina Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)
15,30 – lov na veprića
15,00 – Nova compania Vis Ferri (Italija)
15,30 – viteška skupina Blout zi bluoda (Austrija)
16,00 – koncert Furunkulusa (Njemačka)
16,30 – Modi Versus (Italija)
17,00 – Renesansni rugbi – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska);
17,30 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)
18,00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19,00 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

Večernji sati
• osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
• noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama 21,15 – koncert Furunkulusa (Njemačka)
• Trbušne plesačice „OrijentArt“
• Gutači vatre – Markus M (Češka)


27. kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG

10,00 – početak manifestacije
10,00 – 12,00 kreativne i zabavne igraonice i radionice u Dječjem renesansnom kraljevstvu i vilinskom carstvu

KRALJEVSKA POZORNICA
13,00 – Mariške – srednjovjekovni napjevi
13,30 – Društvo Baron (Slovenija)
14,00 – Renesansna lutkarska predstavaKoprivasto bundevasta juha
14,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
15,00 – Igralska skupina viteza GašperjaLambergerja (Slovenija)
15,30 – glazbeni sastav Modi Versus (Italija)
16,00 – Frantz und Jonatha zu Ezzelarn (Austrija)
16,30 – viteška skupina Markus M (Češka)
17,00 – glazbeni sastav HolloenekHungarica
17,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
18,00 – dostavljanje večere „gubavcima“
18,30 –19,00 – lov na pivsku coprnicu

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
11,00 – Ukrašavanje renesansnog stola
• Mali renesansni kuhari
14,00 – Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

VITEŠKA POZORNICA
11,00 – streličarski turnir
12,30 – viteška skupina Crni vitezovi (Mađarska)
13,00 – Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
13,30 – viteška skupina Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)
14,00 – Nova compania Vis Ferri (Italija)
14,30 – glazbeni sastav Modi Versus (Italija)
15,00 – lov na veprića
15,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
16,00 – glazbeni sastav HolloenekHungarica
16,30 – viteška skupina Blout zi bluoda (Austrija)
17,00 – koncert Furunkulusa (Njemačka)
17,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
18,00 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)
18,30 –konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19,30 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

Večernji sati
• osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
21,00 – koncert Furunkulusa (Njemačka)
• vatreni show (Koprivnički mušketiri)


Sudionici:

Viteške skupine iz Hrvatske:
Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)
Red vitezova Ružice grada (Orahovica)
Dubovački streličari (Karlovac)
Kliški uskoci (Klis)
Vitezovi Vranski (Pakoštane)
Šibenska gradska straža (Šibenik)
Red Srebrnog zmaja (Zagreb)
Red čuvara grada Zagreba (Zagreb)
Ordo Sancti Viti (Rijeka)
Udruga Sv. Juraj (Đurđevac)
Viteški red Sv. Nikole Varaždin
Streličarski klub „Primitivni luk i strijela“
Trakošćanski streličari (Koprivnica)
Streličarski klub Koprivnica
Vitezovi Glogovog Zdenca (Koprivnica)
Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)
Viteške skupine i ostali izvođači iz inozemstva:
Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)
Furunkulus (Njemačka)
Aramis (Slovačka)
Manufaktura mojster Janez (Slovenija)
Nova compania Vis Ferri (Italija)
Igralska skupina viteza GašperjaLambergarja (Slovenija)
Markus M (Češka)
Društvo Baron (Slovenija)
Blout zi bluoda (Austrija)
Hector (Slovačka)
Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)
Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
Ursus (Slovačka)
Crni vitezovi (Mađarska)
Varuhi kladiva (Slovenija)
Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)
Red kraljevoga orla (Slovenija)
HolloenekHungarica (Mađarska)
Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)
Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)
Frantz und Jonatha zu Ezzelarn (Austrija)
Bohemian Beauty (Engleska)
Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
Viteški red Hercega Stjepana Kosače (BIH)
BT. Hunting (Mađarska)

Mostarina 5 kn (petak) i 10 kn (subota i nedjelja)
Naplata parkinga: petak/5 kn, subota i nedjelja – 10 kn dnevna karta